Różnice w ofertach parabanków

Internet jest pełen ofert parabanków, które proponują szybkie chwilówki na dogodnych warunkach. Jak się nie zgubić w tym gąszczu ofert? Czym one się właściwie różnią i na co zwracać uwagę?

Różnice w ofertach pożyczek

Jest kilka podstawowych różnic, które mogą występować między ofertami pożyczek-chwilówek. Należą do nich:

  •         Możliwość wzięcia pierwszej darmowej pożyczki: sporo firm, ale nie wszystkie, dają taką możliwość. Pierwsza pożyczka dla nowych klientów jest darmowa, to znaczy, że nie ma opłat administracyjnych, odsetek, prowizji itd. To bardzo korzystna propozycja, która pozwala uzyskać zastrzyk gotówki na małe cele.
  •         Oprocentowanie – podstawowa różnica w ofertach parabanków to oprocentowanie pożyczki. Maksymalnie może ono wynosić 10%, bo wedle ustawy nie można narzucić wyższego oprocentowania niż czterokrotność stopy lombardowej, która wynosi aktualnie 2,5%. Najczęściej zatem spotkasz pożyczki właśnie na 10%, bo pożyczkodawcy chcą jak najwięcej zarobić na swojej ofercie. Jeśli jednak trafisz pożyczkę z niższym oprocentowaniem, to może być to opłacalna oferta, o ile oczywiście inne parametry też będą atrakcyjne.
  •         Prowizja. Porównaj zawsze prowizje uiszczana parabankom. To jednorazowa opłata za udzielenie pożyczki. Ustalana jest indywidualnie przez instytucje pożyczająca.
  •         Koszty ukryte. Koszty pozaodsetkowe czy koszty ukryte to inne koszty poza odsetkami i prowizje narzucane przez pożyczkodawcę. Obejmują opłaty administracyjne, opłatę za dojazd doradcy do domu, opłatę za rozpatrzenie wniosku i inne. Koniecznie zwróć na nie uwagę, bo jeśli oprocentowanie jest korzystne i nie ma prowizji, to może się okazać, że właśnie na kosztach ukrytych pożyczkodawca chce zarobić. Te koszty mogą się znacząco różnić pomiędzy parabankami.
  •         RRSO. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania stanowi zebranie wszelkich powyższych kosztów w jedno – odsetek, prowizji, kosztów pozaodsetkowych. Wyrażona procentowo pozwala łatwo porównać oferty pożyczkę. Jeśli porównasz RRSO z oprocentowaniem, to będziesz wiedział, ile procentowo stanowią koszty ukryte. Jeśli zaś porównasz RRSO wśród kilku ofert, to uda Ci się wyłonić te najbardziej korzystna. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę jeszcze na harmonogram spłaty, bo on też wpływać na to, czy RRSO rzeczywiście jest taka korzystne, na jakie wygląda. RRSO to świetne ujęcie kosztów całkowitych pożyczki, ale nie daje kompletnej wiedzy o niej.
  •         Termin spłaty. Porównaj ile wynosi termin spłaty danych pożyczek. Zazwyczaj nie będzie to więcej niż parę miesięcy.
  •         Możliwość wcześniejszej spłaty. Jeśli ci na tym zależy to sprawdź czy dany pożyczkodawca daje możliwość wcześniejszej spłaty.
  •         Sprawdzanie rejestrów długów. Niektórzy pożyczkodawcy sprawdzają rejestry dłużników, inni nie, jeszcze inni deklarują, że tego nie robią, a i tak zaglądają. Jeśli masz złą historię kredytową, koniecznie sprawdź, czy dany parabank do niej zajrzy przy weryfikacji wniosku.
  •         Zabezpieczenie wymagane przy pożyczce. Upewnij się, czy jest wymagane jakieś zabezpieczenie do pożyczki – zastaw nieruchomości czy weksel albo poręczenie.
  •         Konsekwencje niespłacenia pożyczki. Na wszelki wypadek dowiedz się, co Cię czeka, jeśli nie spłacisz pożyczki w terminie. Proceder powinien być tak sam u wszystkich pożyczkodawców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *