Jak nauczyć nastolatka oszczędzania?

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko wyrosło na szczęśliwego i niezależnego finansowo człowieka. Aby tak się stało, już dziś musimy zwrócić uwagę na edukację ekonomiczną. Powinniśmy pokazać nastolatkowi, jak mądrze zarządzać swoim budżetem i jak efektywnie oszczędzać pieniądze. Jak tego dokonać? Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Kieszonkowe

Dobrym sposobem na uświadomienie dziecku wartości pieniądza i nauczenie go rozsądnego gospodarowania własnymi zasobami, jest kieszonkowe. Powinno być ono przyznawane na jasnych, z góry określonych i niezmiennych zasadach. Nastolatek musi wiedzieć, że co miesiąc, zawsze w ten sam dzień, otrzymuje konkretną kwotę, która powinna mu wystarczyć aż do następnej wypłaty. Nauczy go to planowania i kontrolowania decyzji. Ustalona kwota uzależniona jest od decyzji rodziców, powinna być jednak na tyle wysoka, by wystarczać na podstawowe potrzeby oraz ewentualną rozrywkę, taką jak wyjście do kina, czy spotkanie z przyjaciółmi w kawiarni. Nie może być również zbyt wysoka, ponieważ wtedy nie nauczy dziecka jak oszczędzać pieniądze.

 

Zarabianie własnych pieniędzy

Kiedy dziecko jest już nastolatkiem, może samo zdobywać pieniądze na własne potrzeby. Ważne jednak, aby odbywało się to za pozwoleniem i pod kontrolą rodziców. Nie trzeba od razu wysyłać potomka do pełnoetatowej pracy. Równie dobrze może zacząć we własnym domu, na podwórku lub u sąsiadów. Prawdopodobnie każdy z nas ma listę zajęć, na które zawsze brakuje mu czasu lub chęci. Sprzątanie garażu, umycie samochodu, skoszenie trawy. Być może sąsiedzi potrzebują kogoś, kto mógłby podlewać kwiatki i wyprowadzać ich psa, kiedy wyjeżdżają na urlop? To tylko nieliczne czynności, które może wykonać nastolatek, otrzymując za nie drobną zapłatę. Z pewnością nauczy go to szacunku do pieniędzy i zrozumienia, że każdy zarobek wiąże się z wykonaniem jakiejś pracy. Dzieci mogą również skorzystać z ofert pchlich targów, sprzedać lub wymienić już nie używane zabawki, gry, książki, czy inne przedmioty. Zarobione w ten sposób pieniądze zasilą ich prywatny budżet. Młodzież chętnie podejmuje się także wielu wakacyjnych prac sezonowych, takich jak zbiory owoców, czy opieka nad dziećmi.  To doskonały krok w stronę dorosłości, uczący systematycznego działania i odpowiedzialności.

 

Metody oszczędzania

Aby dziecko umiało  oszczędzać pieniądze, należy pokazać mu, jak to się robi. Już kilkulatki mogą otrzymać własną skarbonkę, do której będą wrzucały część otrzymywanych pieniędzy. Nastolatek jest już na tyle odpowiedzialny i samodzielny, że może korzystać z indywidualnego konta bankowego przeznaczonego dla osób niepełnoletnich. Dzięki temu będzie mógł otrzymywać kieszonkowe bezpośrednio na konto, robić zakupy przez internet, zarezerwować bilety do kina, czy na koncert lub doładować telefon komórkowy. Warto również przedstawić dziecku sposób działania konta oszczędnościowego, czy lokaty i namówić do skorzystania z nich.

Nauka zarządzania własnymi finansami jest bardzo ważnym elementem wychowania, mającym znaczący wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość naszego dziecka. Musimy jednak pamiętać, że najważniejszy jest przykład, jaki sami dajemy. Rozrzutnym rodzicom trudniej będzie wytłumaczyć dziecku, jakie znaczenie mają zasady oszczędzania. Natomiast nastolatek wychowany w świadomie i racjonalnie zarządzającej swoim majątkiem rodzinie, ma zdecydowanie większe szanse na osiągnięcie niezależności finansowej w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *