Najlpsze sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej

Opłaty za energię elektryczną są jednymi z podstawowych składowych budujących nasz comiesięczny, budżet domowy. W związku z ciągłym wzrostem cen, nie jest to mały wydatek. Czy istnieją sprawdzone sposoby na oszczędzanie pieniędzy  domu i zmniejszenie kosztów energii elektrycznej? Jeżeli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Jak oszczędzać prąd?

Prawdopodobnie każdy z nas chciałby płacić niższe rachunki, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydać na inne, przyjemniejsze cele. Okazuje się, że wystarczą drobne zmiany i rezygnacja z niektórych, codziennych przyzwyczajeń, aby zauważyć znaczne różnice w kwotach na rachunkach za energię elektryczną. Oto kilka z nich.

Oświetlenie

  1.   Używaj światła dziennego tak długo, jak jest to możliwe. Naturalne światło może oświetlać pomieszczenia w mieszkaniu przez większą część dnia. W słoneczne dni nie trzeba zastępować go sztuczny światłem lamp. W tym celu należy unikać zasłaniania okien i maksymalnie zwiększyć dostęp promieni słonecznych.
  2.   Gaś światło po wyjściu z pomieszczenie. Włączaj lampy wtedy, kiedy naprawdę ich potrzebujesz. Wyłączaj, kiedy wychodzisz z pomieszczenie lub z domu.
  3.   Wymień żarówki na energooszczędne. Są one wprawdzie droższe od zwykłych żarówek, jednak w ujęciu długoterminowym pozwalają na dokonanie dużych oszczędności.
  4.   Używaj oświetlenia punktowego. Świetnie sprawdzi się ono w czasie wieczornego czytania książki, czy oglądania telewizji, a pobiera dużo mniej energii niż silne światło sufitowe.
  5.   Zainstaluj oświetlenie z czujnikiem. Oświetlając przestrzeń wokół domu, najlepiej zdecydować się na lampy posiadające czujnik ruchu. Włączają się one tylko wtedy, gdy ktoś zbliża się do posesji. W innym przypadku pozostają wyłączone. To doskonały sposób na domowe oszczędzanie.

Elektronika

  1.   Wyłączaj z kontaktu sprzęty, których aktualnie nie używasz. Dotyczy to telewizorów, drukarek, ładowarek do telefonów i wielu innych urządzeń, które po wyłączeniu jedynie za pomocą przycisku wciąż pobiegają energię elektryczną. To bardzo ważna zasada, o której wiele osób zapomina, tym samym narażając się na utratę kilkuset złotych w skali roku.
  2.   Wprowadzaj komputer w stan uśpienia. Jeżeli przerywasz pracę na dłuższą chwilę, ale nie chcesz całkowicie wyłączać komputera, zadbaj o to, by nie pobierał pełnej mocy.

Sprzęt AGD

  1.   Wymień wszystkie sprzęty domowe na energooszczędne. Najlepiej, aby posiadały one klasę energooszczędności A++ lub A+++. Dotyczy to szczególnie lodówki, która zazwyczaj pracuje przez całą dobę, pobierając spore ilości energii.
  2.   Czajnik elektryczny zastąp tradycyjnym. Jeżeli wolisz jednak korzystać z elektrycznego, pamiętaj aby gotować takie ilości wody, jakich aktualnie potrzebujesz. Im więcej wody znajduje się w czajniku, tym więcej energii musi on zużyć do zagrzania jej.

Zmień dostawcę prądu

Obecnie, na rynku funkcjonuje kilka firm dostarczających energię elektryczną. Warto dokładnie porównać ich oferty, aby wybrać tę, która proponuje najkorzystniejsze warunki. Nasz budżet domowy z pewnością  szybko odczuje różnicę, a my przestaniemy przepłacać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *