Jak inwestować z myślą o emeryturze?

Dla większości młodych osób emerytura jest bardzo odległą wizją, którą nie warto zaprzątać sobie głowy już teraz. Aby jednak  zapewnić sobie spokojną i stabilną sytuację finansową na czas, kiedy nie będziemy już aktywni zawodowo, powinniśmy jak najszybciej zacząć odkładanie pieniędzy na ten cel.

Lokaty bankowe

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie najlepiej odkładać pieniądze na emeryturę, przedstawiamy kilka najczęściej wybieranych rozwiązań. Lokata bankowa jest jednym z najpopularniejszych. Jej posiadanie deklaruje ponad 30% Polaków. Największym plusem lokaty jest bezpieczeństwo zdeponowanych pieniędzy. Oczywiście, decydując się na ten rodzaj inwestycji nie możemy liczyć na szybkie i wysokie zyski, jednak środki złożone na lokacie procentują, po latach tworząc całkiem pokaźną sumę. Lokata bankowa jest produktem długoterminowym, zakładanym na określony czas. Istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty zgromadzonych środków, jednak wiąże się to z utratą odsetek.

IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne

To rozwiązanie z roku na rok zyskuje na popularności. Jest elementem III filaru, w skład którego wchodzą również IKZE i PPE. Może przybierać jedną  z kilku form:

  •         Rachunku oszczędnościowego
  •         Rachunku maklerskiego
  •         Obligacji skarbowych
  •         Funduszu inwestycyjnego
  •         Funduszu emerytalnego
  •         Ubezpieczenia z funduszem kapitałowym

Dzięki tak dużej różnorodności każdy może wybrać produkt, który najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom. Łączy je jednak wiele czynników wspólnych. Przede wszystkim, każdy z nich ma na celu oszczędzanie długoterminowe. Odkładanie pieniędzy można rozpocząć już po ukończeniu 16 roku życia, wpłacając na swoje konto dowolne kwoty. Mimo, że umowy zawierane są terminowo, istnieje możliwość wcześniejszej wypłaty środków. W takim przypadku należy jednak liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji i podatku Belki, który mocno uszczupli ilość zgromadzonych pieniędzy. Aby tego uniknąć, należy dokonywać wpłat przez co najmniej 5 lat i  wstrzymać się z wypłatą do ukończenia 60 roku życia. Warunek może wydawać się wymagającym, jednak pamiętajmy, że IKE ma służyć do odkładania pieniędzy na emeryturę, wcześniejsze wypłaty nie są więc wskazane.

IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Finansowego

Jest to kolejna forma oszczędzania na emeryturę, która została wprowadzona w życie w 2012 r. Posiada wiele punktów wspólnych z opisanym wcześniej IKE, różni się od niego jednak IKZE można odliczyć od podatku ujmując je w rozliczeniu rocznym. Oszczędności odkładane w ten sposób nie są obciążone podatkiem od zysków kapitałowych. Warunkiem jest jednak trzymanie środków na koncie aż do ukończenia 65 roku życia, czyli do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, wcześniejsza wypłata jest możliwa, jak jednak łatwo się domyślić, wiąże się ona z koniecznością zapłacenia 19% podatku .

Kiedy rozpocząć odkładanie pieniędzy?

Jeżeli zastanawiasz się jak podwyższyć swoją emeryturę w znaczący sposób, powinieneś rozpocząć gromadzenie środków już dziś. Tylko długoterminowe oszczędzanie może przynieść efekt wolności finansowej w czasie, kiedy przestaniemy być aktywni zawodowo. Tylko niewielki odsetek młodych ludzi myśli o swojej przyszłości w tej perspektywie. Tymczasem, gdyby rozpoczęli oszczędzanie  na emeryturę w wieku 20 lat, musieliby poświęcać na ten cel tylko 200 zł miesięcznie. W wieku 30 lat ta kwota rośnie już do 500 zł w skali miesiąca, a po 50 roku życia jest to wydatek ponad 1000 zł. Ten przykład jasno pokazuje, że im wcześniej zatroszczymy się o naszą przyszłość, tym mniejszym obciążeniem finansowym to dla nas będzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *