Kroków w stronę wolności finansowej

Czym jest wolność finansowa? Jak uporządkować wpływy i wydatki i w pełni je kontrolować? Czy można  na co dzień nie martwić się o pieniądze? Oczywiście. Choć nie jest o zadanie łatwe, daje nam poczucie niezależności, bezpieczeństwa i stabilności. Pomaga zaplanować budżet i pozwala na świadome i efektywne oszczędzanie pieniędzy. Jak to osiągnąć? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

Czym jest wolność finansowa?

Tłumacząc to zagadnienie w najprostszy sposób, można by powiedzieć, że jest to stan, w którym nie musimy stale  myśleć o pieniądzach; nie są one codziennym zmartwieniem. Możemy sobie pozwolić na robienie zakupów bez konieczności ciągłego porównywania cen i wybierania najtańszej opcji,  realizować własne marzenia wymagające większych nakładów finansowych, a przede wszystkim, posiadamy tzw. Materac finansowy, który pozwoliłby nam na przeżycie kilku miesięcy bez osiągania żadnych dochodów, np. po nagłej utracie pracy.  Niezależność finansowa nie ma jednak nic wspólnego z rozrzutnością i nieracjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi. Wręcz przeciwnie, polega na mądrym oszczędzaniu i odkładaniu pieniędzy na przyszłość, w celu budowania kapitału. Osiągnięcie wolności finansowej to bardzo komfortowa sytuacja, o której marzy większość osób. Jak tego dokonać? Oto kilka sposobów.

  1.    Zacznij prowadzić budżet domowy. To może wydawać się proste i trywialne, jednak stanowi podstawę świadomości finansowej. Jeśli regularnie zestawiasz ze sobą zarobki i domowe wydatki, łatwiej ci zapanować nad budżetem. Dostrzegasz, na co wydajesz za dużo pieniędzy i gdzie możesz wprowadzić oszczędności. Usprawnia to zarządzanie finansami domowymi.
  2.    Wydawaj mniej niż zarabiasz. Oczywiste, a jednak często bardzo trudne do spełnienia. Wiele osób ma tendencję do życia ponad stan. Tracąc kontrolę nad budżetem i wydając pieniądze od wpływem impulsu można łatwo popaść w długi, które bardzo zaburzają stabilizację finansową.
  3.    Buduj swój materac finansowy. Odkładanie pieniędzy na przyszłość lub na tzw. „czarną godzinę” jest bardzo ważne. Dzięki temu, bez problemu poradzisz sobie w sytuacji, w której spotkają Cię niespodziewane wydatki, bez konieczności pożyczania pieniędzy. Pamiętaj, że długoterminowe oszczędzanie nie musi być spektakularne, lecz systematyczne. Dużo lepiej jest odkładać mniejsze kwoty, lecz robić to co miesiąc, niż raz na jakiś czas przeznaczyć na oszczędności większą sumę.
  4.    Określ swoje cele. Bardzo ważne jest sprecyzowanie, jaka kwota będzie dawała Ci satysfakcję i poczucie niezależności. Rozważ to zagadnienie, a gdy już będziesz znał odpowiedź, sukcesywnie dąż do obranego celu. Raz na jakiś czas przypominaj sobie swoje założenia- będzie to dla Ciebie dodatkową motywacją.
  5.    Buduj swój dochód pasywny. Wolność finansowa  w dużej mierze polega na braku konieczności wykonywania ciągłej pracy zarobkowej. Dobrze zbudowane struktury biznesu pasywnego pozwalają na osiąganie zysków nawet w okresach,  w których nie jesteśmy zdolni do pracy. Jest to bardzo komfortowa sytuacja. Dochód pasywny można stworzyć w niemal każdej branży., wymaga to jednak dużego zaangażowania, wytrwałości i kreatywności.

 

Przedstawione powyżej sposoby ukazują, jak niewiele trzeba, aby zacząć pracować na osiągnięcie własnej stabilności i niezależności finansowej. Wprowadzenie kilku zmian w naszej codzienności oraz ciągła, systematyczna praca może całkowicie zmienić naszą sytuację finansową. Należy jednak pamiętać, że żadne zmiany nie przychodzą od razu, lecz są długotrwałym procesem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *