Piramida finansowa – czym dokładnie jest i jak działa?

Schemat piramidy finansowej jest bardzo prosty – w głównej mierze polega on na pozyskiwaniu do jej struktury coraz większej ilości osób, które są zachęcane obietnicami dotyczącymi bardzo wysokich zysków za sprawą lokowania środków finansowych w produkty firm, tym samym finansując osoby znajdujące się wyżej w piramidzie. Założyciel piramidy finansowej jedynie na samym początku jej działania samodzielnie werbuje nowych użytkowników. Następnie, kiedy liczba osób w piramidzie jest dostatecznie duża, to kolejne osoby zajmują się werbowaniem nowych członków. Tego rodzaju struktura jest bardzo często nazywana również schematem Ponziego.

Piramida finansowa – jak działa?

Charles Ponzi był jednym z bardziej znanych założycieli piramidy finansowej. Ważne jest, że piramidy finansowe są z góry skazane na upadek – wszystko za sprawą konieczności dopływu kapitału od nowych członków, a ich ilość bardzo często jest ograniczona. Zakładając, że każda z osób zrekrutuje kolejnych 5 członków, to na 10 poziomie piramidy posiada ona prawie 10 milionów osób.

W przypadku kiedy suma wycofywanych środków finansowych w stosunku do napływów jest większa, piramida staje się niewypłacalna.

Piramidę finansową można rozpoznać po tym, że jedynym źródłem zysków dla uczestników są wpłaty od kolejnych zrekrutowanych osób. Aktualnie piramidy finansowe zdają się dużo bardziej skomplikowane, a mechanizm ich działania często jest maskowany. Dla niedoświadczonych osób rozpoznanie ich może być bardzo trudne.

Najsłynniejsze piramidy finansowe w Polsce

Jedną z pierwszych piramid finansowych działającą w Polsce w bardzo szerokim zakresie była firma Skyline. Zgodnie z założeniami systemu działania, zyski, jakie otrzymywały osoby na najwyższych szczeblach piramidy, uzależnione były od wpłat pochodzących od nowych osób. Skyline działała przez okres około czterech lat. Największe zarobki przypadły dla osób, które weszły do struktury piramidy jako jedne z pierwszych lub we wczesnym okresie jej działania. Próg wejścia wynosił wówczas 2100 marek niemieckich – za każdych trzech pozyskanych członków do programu otrzymywało się 500 marek, za kolejne osoby już po 900 marek. Każda osoba, która została zwerbowana do programu, generowała zyski dla osoby, która je wprowadziła. Jedynie wprowadzanie nowych osób generowało zyski, a po upadku piramidy bardzo dużo osób nigdy nie odzyskało zainwestowanych pieniędzy.

Kolejną piramidą finansową w ostatnich latach była ta, stworzona przez Amber Gold. Firma pozyskiwała depozyty od nowych członków bez zezwolenia KNF. Depozyt miał być przeznaczony na inwestowanie w złoto, przechowywany przez Amber Gold, a następnie odkupowany wraz z odsetkami. W praktyce jednak pozyskiwane środki pieniężne przeznaczane na inne cele, które nie były związane ze statusem spółki. W 2012 roku Amber Gold ogłosiło upadłość, a osoby, które dokonały wpłaty straciły swoje inwestycje – przyniosło to milionowe straty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *