Czy wspólna waluta jest dobrym pomysłem?

Pomysł, aby na tym czy innym terenie obowiązywała wspólna waluta, wraca co jakiś czas. Dzięki temu miał być ułatwiony handel pomiędzy konkretnymi obszarami. Pozornie może wydawać się, że dążenie do takiego samego pieniądza jest idealnym pomysłem. Jednak niesie za sobą liczne zagrożenia. Skutkuje to tym, że niektóre państwa Unii Europejskiej nie decydują się na wprowadzenie euro do powszechnego użycia. W taki sposób postępuje na przykład Polska. Kraj, który posiada własne pieniądze jest bardziej niezależny.

 

Coraz więcej państw w strefie euro

Strefa euro rozrasta się i dołącza do niej coraz większa liczba państw. Zdecydowanie więcej krajów widzi w takim rozwiązaniu szansę na rozwój i rosnącą integrację z pozostałymi członkami UE.

W przypadku Unii Europejskiej przyjęcie euro utrudnia jednak wyjście w razie konieczności z szeregów. Wprowadzenie ponownie krajowej waluty staje się niesamowicie kosztowne. Skutkuje to tym, że państwa przyjmujące taki rodzaj pieniądza pozostają raczej w Unii Europejskiej.

 

Koszty wprowadzenia nowej waluty i chaos

Na samym początku wprowadzenie nowej waluty do powszechnego użycia generuje spore wydatki. Nowe pieniądze to przede wszystkim konieczność wycofania starej waluty i zastąpienia jej w obiegu zupełnie inną. Dla rządu generuje to więc ogromny kłopot. W przypadku obywateli powstaje natomiast początkowy chaos.

Nie każdy człowiek wie, jak poradzić sobie w przypadku takie zmiany. Stąd też pojawia się wiele problemów i ogólna niepewność związana z tymże aspektem. Po pewnym czasie dawna waluta zostaje całkowicie wycofana z obiegu i zastąpiona przez nową.

 

Wspólna waluta w wielu państwach ułatwia handel

Dzięki wprowadzeniu w wielu państwach takiego samego pieniądza możliwe jest znacznie ułatwienie handlu i przepływu towarów.  Z takiego powodu pojawił się plan, aby na terenie państw należących do UE obowiązywał jeden rodzaj płatności.

Dzięki temu kraje wspólnoty byłyby w stanie przesyłać konkretne dobra pomiędzy sobą. Jedna waluta ograniczyłaby problemy związane z koniecznością przewalutowania środków za każdym razem. Wszystkie płatności dokonywane byłyby zatem szybciej i wygodniej. Jest to jednak wizja dla wielu osób stosunkowo daleka.

Podsumowanie

Jest to pomysł, który z pewnością będzie wracał. Te same pieniądze obowiązujące w różnych krajach wiele ułatwiają. Nie należy jednak zapominać, iż takie rozwiązania mogą doprowadzić do pewnego utrudnienia. Z tego powodu niektóre rządy są sceptycznie nastawione do pomysłu na obowiązywanie wspólnej waluty w wielu państwach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *