Jak się czuje rynek nieruchomości na początku 2018 i jakie prognozy

W obecnym czasie nie nastąpi przepaść na rynku nieruchomości. Jednak faktem jest, że jest on oczekiwany przez duże grono ludzi – dzieje się to już od dłuższego czasu. Pewne rzeczy zmierzą się z gruntowną zmianą. Skutkować to będzie tym, iż zarówno dla deweloperów jak i kupujących przyjdą ciężkie czasy. Powszechnie wiadomo, że na początku roku rynek nieruchomości może poddać się licznym zmianom. Z tego możemy prognozować co będzie działo się w nadchodzących miesiącach. Nie da się ukryć, iż na rynek nieruchomości ogromny wpływ mają liczne perspektywy życiowe całego  społeczeństwa. Bowiem dość niska stopa bezrobocia oraz wzrastające wynagrodzenia i niskie stopy procentowe skutkują, iż nabywcy w żaden sposób nie obawiają się brania długoterminowych pożyczek / kredytów.

Prognozy zmian

Prognozy informują, że program ,,Mieszkanie dla Młodych” w bliższym czasie wygaśnie. Nie będzie on posiadał przez pewien czas zastępstwa. Skutkować to będzie tym, że znajdzie to odbicie na wynikach sprzedaży wielu deweloperów.  Osoby kupujące na przełomie trzeciego kwartału minionego roku zmierzyły się z wolnym wzrostem kosztów zakupu mieszkań.

Deweloperzy od pewnego czasu posiadają problem z tak zwanym brakiem tych atrakcyjnych gruntów pod zabudowę następujących po sobie inwestycji. Wskazuje się, iż dodatkowo rosną również ceny, jak i również stawki wypłacane za wykonawstwo, też że koszty realizacji zmieniają się bardzo dynamicznie. Dzieje się tak jednocześnie stawiając zapytanie o możliwość sfinalizowania poszczególnych projektów na zakontraktowanych warunkach w minionym czasie. Powszechnie wiadomo, iż znalezienie wykonawców dla zupełnie nowych realizacji niesie za sobą znaczne problemy. Dodatkowo należy ukazać, iż nie będzie łatwiej, ani również taniej.

W 2018 roku powinniśmy spodziewać się, iż rynek mieszkaniowy w pewnym stopniu wyhamuje. Jednak można być spokojnym, ponieważ na pewno nie będzie to załamanie takie jak w przedziale wiekowym 2008, a 2009. Ogromnym atutem jest to, iż rynek jest o wiele bardziej dojrzalszy. Wskazuje się, że deweloperzy o wiele elastyczniej reagują na nadchodzące zmiany w całym otoczeniu. Powszechnie wiadomo, iż poziom oraz tempo sprzedaży jest bardzo wysokie. W związku z czym spowolnienie nie musi zagrozić funkcjonowaniu przedsiębiorstw realizujących parę projektów w zróżnicowanych lokalizacjach oraz segmentach rynku.

Stan faktyczny

Zgodnie ze stanem faktycznym Fundusz Mieszkań na Wynajem przy dzisiejszym tempie realizacji nie posiada znaczącego wpływu na całościowy rynek mieszkaniowy. Podkreśla się, że podaż na rynku zakupów wybranych działek bardzo intensywnie spada. Odbyło się to po zmianie wprowadzonych przepisów dotyczących gruntów rolnych. Pomaga to w odpowiedni sposób utrzymać równowagę na całościowym rynku mieszkaniowym. Jednak nie zapominajmy, iż istnieje ryzyko – deweloperzy pragnący utrzymać bądź zwiększyć tempo całościowej sprzedaży nieruchomości zaczną więc przepłacać za swoje działki, co jednocześnie w sytuacji spowolnienia na całościowym rynku mieszkaniowym przyniesie niezwykle bolesne skutki.

Reasumując

Na rynek nieruchomości w tak zwanym średnim terminie oddziałują czynniki pozytywne do których zalicza się kolejno: niskie stopy procentowe i wzrost wynagrodzeń, jak i również niska stopa bezrobocia oraz rozwój rynku najmu bądź napływ cudzoziemców do Polski. Mamy również do czynienia z negatywnymi – podwyżka stóp i mieszkanie plus oraz potencjalna nadpodaż wszelkich mieszkań inwestycyjnych, jak i również dość niska podaż gruntów bądź Fundusz Mieszkań przeznaczonych na wynajem.najem. Dowiedz się o tym na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *