Jakie są konsekwencje w przypadku niespłacenia pożyczki?

Wszelkie chwilówki czy pożyczki online mają tą zaletę, że dają szybki dostęp do gotówki w praktycznie ekspresowym tempie. To spory atut, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, jak np. pracodawca spóźniający się wypłatą wynagrodzenia. Jest jednak i druga strona medalu, pożyczki online mają stosunkowo krótki termin spłaty, zwykle jest to 30 dni.

Wiadomo jednak, że życie pisze różne scenariusze. Czasem braki finansowe trwają tak długo, że nie ma możliwości spłaty w terminie. Wielu klientów również zapomina o spłacie, czasami w wyniku przykrych zdarzeń losowych, czasami w wyniku roztargnienia. Co zrobić, żeby ustrzec się kłopotów? Jakie są możliwości?

Problem ze spłatą pożyczki. Co możesz zrobić?

To dobra zasada, bo dzięki niej można ominąć spore kłopoty. Co więc można zrobić, aby nie wpaść w problemy finansowe po zaciągnięciu pożyczki online?

  • Odstąpienie. Należy pamiętać, że pożyczkobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni. Jeśli więc w tym czasie wpłyną na konto pieniądze, np. wynagrodzenie za pracę, warto jak najszybciej odstąpić od pożyczki online. To bezpłatna formalność, ważne aby złożyć oświadczenie w formie pisemnej i w terminie. Potem należy jak najszybciej zwrócić pieniądze, ponieważ pożyczkodawca naliczy odsetki za okres dysponowania tą kwotą.
  • Przedłużenie pożyczki. Jeśli zbliża się termin spłaty i już wiadomo, że finanse są nadal w opłakanym stanie, wciąż można zapobiec problemom. Należy zwrócić się do pożyczkodawcy o przedłużenie terminu spłaty. To prosta formalność, zwykle klient otrzymuje zgodę, jednakże trzeba liczyć się z opłatą. Pomimo to warto postarać się o taką prolongatę, jeśli daje to szansę na spłatę pożyczki.
  • Refinansowanie. Jeśli okaże się, że nawet w przedłużonym terminie nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczki online, można poprosić o refinansowanie. Pożyczkobiorca wskazuje wtedy inną firmę finansową, w której można zaciągnąć kolejną pożyczkę na spłatę tej obecnej. Zysk? Kolejny termin z możliwością przedłużenia. Strata? Refinansowanie to kolejne zadłużenie obciążone kolejnymi opłatami.

Jakie są dalsze konsekwencje braku spłaty?

Jeśli wszystkie wcześniej opisane środki zaradcze zawiodły, albo pożyczkobiorca nie wykazał się w ogóle dobrą wolą i nie podjął żadnych kroków, firma finansowa rozpoczyna procedurę windykacyjną. Jak to wygląda w praktyce?

  • Monity i upomnienia. Pożyczkodawca wysyła początkowo przypomnienia w formie sms lub e-mail, zwykle kilka razy. Kolejny etap to kontakt telefoniczny, a następnie monity wysyłane listem poleconym. Pożyczkobiorca może tu upatrywać korzyści w postaci mijających kolejnych tygodni, jednak należy pamiętać, że każde upomnienie jest płatne. Niekiedy jest to koszt 2 zł, a czasem nawet 40 zł. Ponadto w tym czasie rosną odsetki karne, przewidziane w ustawie o kredytach konsumenckich. To wszystko zostanie doliczone do podstawowej kwoty zadłużenia.
  • Windykacja należności. Początkowa forma jest polubowna, wykonywana przez sekcję windykacyjną pożyczkodawcy lub firmę zewnętrzną. Osoba, która nie spłaciła pożyczki online dostaje propozycję rozłożenia na raty kwoty długu wraz z wszystkimi dodatkowymi kosztami. Jeśli nadal nie dochodzi do spłaty, windykacja przybiera inną formę. Trafia do sądu, a stamtąd do komornika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *