Jak pożyczać z głową? 5 przydatnych porad

Wiele osób boryka się z problemami finansowymi z różnych powodów. Zbyt małe zarobki czy emerytury, nierzetelni pracodawcy, którzy nie płacą w terminie, lekkomyślność w wydawaniu itd. Ile ludzi, tyle powodów, ale jeśli dobrze pomyśleć, to sytuacja nie jest bez wyjścia. O kredyt w banku ciężko, jeśli nie ma się odpowiedniego zabezpieczenia, ale z pomocą spieszą chwilówki.

Obecnie branża firm finansowych, udzielających takich pożyczek krótkoterminowych jest ogromna. Oferują szybki dostęp do pieniędzy bez zbędnych formalności i zabezpieczeń.

Jest jednak jeden szczegół, który może wpędzić lekkomyślnych w kłopoty. To krótki termin spłaty. Taka pożyczka jest zwykle 30-dniowa, czasem zdarza się promocja, w ramach której można bezpłatnie odroczyć spłatę o kolejny miesiąc, ale to rzadkość. A przekroczenie terminu powoduje szereg niemiłych konsekwencji w postaci opłat.

Odpowiedzialne pożyczanie-5 porad jak to robić?

Aby nie wpaść w pułapkę, zwinnie nazywaną pętlą zadłużenia, kiedy to zaczynamy brać kolejne pożyczki na spłatę poprzednich, warto zastosować kilka prostych zasad.

Mamy dla was 5 przydatnych porad:

  1. Zastanów się. Często zaciągamy pożyczki zbyt spontanicznie. Nęci nas ta niebywała dostępność i szybkość pożyczania. Nie mamy ochoty na zaciskanie pasa i wyrzeczenia. Warto dwa razy przemyśleć, czy pożyczka jest konieczna? Może te kilka dni do wypłaty udałoby się jakoś przetrwać? Zresztą nie zawsze chodzi o pieniądze na artykuły pierwszej potrzeby. Często pożyczamy na chwilowe zachcianki, jak wczasy czy gadżety. Nie ma to nic wspólnego z odpowiedzialnym pożyczaniem. We wszystkim należy zachować umiar i mierzyć siły na zamiary. Zastanów się więc gruntownie czy pożyczka jest ci potrzebna, jeśli tak, to jakiej wysokości, a przede wszystkim czy dasz radę spłacić dług w terminie?

 

  1. Porównaj oferty. Rynek chwilówek jest duży, firmy prześcigają się w barwnych reklamach telewizyjnych i ulotkach. Nie należy się tym kierować, nie wybieramy najfajniejszej reklamy, tylko korzystną pożyczkę. Kiedy wybieramy operatora telefonii komórkowej porównujemy oferty, wysokości abonamentu, ilość darmowych minut, ceny aparatów. Podobnie należy zrobić w przypadku pożyczki. Porównać oferty kilku znanych firm pożyczkowych i wybrać najkorzystniejszą. Ważne, by zwracać uwagę na wysokość odsetek, termin spłaty i wszelkie opłaty dodatkowe.

 

  1. Sprawdź firmę. Zanim wybierzesz sprawdź opinie o firmie pożyczkowej. Zapytaj znajomych, którzy korzystają z takich usług, poszperaj w internecie. Możesz mieć pewność, że o firmach, które stosują nieuczciwe praktyki zawsze jest głośno na forach internetowych. Jeśli cokolwiek budzi twoje podejrzenia, od razu odrzuć tą ofertę.

 

  1. Płać w terminie. Każdy wie, że odpowiedzialne pożyczanie to takie, które wynika ze zdrowego rozsądku. W przypadku chwilówek objawia się on tym, że spłacamy zadłużenie w terminie. Dlaczego? Ponieważ opłaty za opóźnienia są tak duże, że zwyczajnie się to nie opłaca.

5. Współpracuj z pożyczkodawcą. Firmy pożyczkowe mają opracowane procedury na wypadek nieterminowych spłat. Wiedzą też, że życie niesie różne niespodzianki. Jeśli więc zdarzyło się coś, co nie pozwala ci spłacić zadłużenia w terminie, skontaktuj się z pożyczkodawcą. Przedstaw problem, a poznasz sposób na polubowne załatwienie sprawy. Może być obwarowane dodatkową opłatą, ale to zawsze lepsze rozwiązanie niż droga sądowa i postepowanie komornicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *